تهران، اتوبان مدرس، بلوار نلسون ماندلا، خیابان کاج‌آبادی، پلاک 20
22045074 - 021​

برگه نمونه

هدف شرکت فولاد اقلید، تولید سالانه بیش از یک میلیون تن آهن اسفنجی با تأکید بر حفاظت از محیط زیست است به نحوی که با تصفیه آب پسماند شهری و احداث نیروگاه، آب و برق مورد نیاز خود را تأمین کند به‌نحوی‌که با تصفیه آب پسماند شهری و احداث نیروگاه، آب و برق موردنیاز خود را تأمین کند؛ 150 lit/s پس آب شهری که هدر می‌رفت تصفیه و همین‌طور برای 26 مگاوات برق موردنیاز نیروگاه 50 مگاواتی احداث خواهد شد.

آهن اسفنجی نیز محصول واسطه‌ای برای تولید فولاد است که از عملیات احیاء مستقیم سنگ‌آهن به دست می‌آید و دارای عیار بالای آهن است. آهن اسفنجی به‌عنوان اصلی‌ترین شارژ فلزی در كوره قوس الكتریكی و القایی استفاده می‌شود و جایگزین مناسب برای قراضه جهت ذوب است.

استفاده از آهن اسفنجی در تولید فولاد خام در مقایسه با چدن (تولید فولاد به روش كوره بلند) و آهن‌قراضه را می‌توان به‌صورت زير برشمرد:

  • كاهش مصرف مواد نسوز در فرايند توليد
  • كاهش مصرف انرژي (گاز طبيعي)
  • كاهش مصرف برق
  • كاهش مصرف الكترود
  • كاهش زمان توليد و به‌تبع افزايش راندمان توليد
  • افزايش كيفيت توليد مذاب و كاهش ضايعات فولاد

پروژه فولاد اقلید را می توان یکی از بزرگ ترین پروژه های زیر مجموعه آهن و فولاد کشور و برگ زرینی در صنعت استان فارس به شمار آورد چرا که شهرستان اقلید با دارا بودن پتانسیل عبور راه آهن شیراز – اصفهان و راه آهن در حال احداث یزد – اقلید دسترسی آسان به ذخایر معادن سنگ استان یزد را فراهم می نماید. از دیگر اهداف احداث کارخانه فولاد اقلید می توان به بر طرف نمودن مشکل اشتغال در این منطقه و ایجاد توسعه صنعتی و اقتصادی اشاره نمود.