تهران، اتوبان مدرس، بلوار نلسون ماندلا، خیابان کاج‌آبادی، پلاک 20
22045074 - 021​

مهندس شریفی: ارتقاء تاب آوری صنعت فولاد، باعث ارتقاء جایگاه ایران در بین تولیدکنندگان جهانی فولاد می‌شود

مهندس شریفی: ارتقاء تاب آوری صنعت فولاد، باعث ارتقاء جایگاه ایران در بین تولیدکنندگان جهانی فولاد می‌شود

مهندس شریفی مدیرعامل شرکت فولاد اقلید در اولین همایش تخصصی تاب آوری در صنعت فولاد، گفت: کاهش تنش ها و مشکلات صنعت فولاد که منجر به افزایش تاب آوری این صنعت می شود همزمان باعث ارتقاء جایگاه ایران در بین کشورهای تولید کننده فولاد خواهش شد و برعکس آن نیز صادق خواهد بود.

 

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید، ضمن تشکر از انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برای تدارک و برگزاری اولین همایش تخصصی تاب‌آوری در صنعت فولاد، گفت: دستیابی به تولید سالانه 33 میلیون تن فولاد و جایگاه دهم تولیدکنندگان فولاد جهان، اتفاق بزرگی است که نگاه به سال 1385 که تنها 9 میلیون تن فولاد تولید می کریم، اهمیت ماجرا را برجسته می کند.

 

مهندس رضا شریفی، با اشاره به نام همایش «تاب آوری در صنعت فولاد» تاکید کرد: تنش های بسیاری متوجه صنعت فولاد کشور است که باید برای آنها چاره اندیشی کرد، ازجمله: جذب و تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی، توجه به اکتشافات و تأمین مواد اولیه، تدارک انرژی پایدار و ارزان به خصوص گاز و برق، ممانعت از صدور بخش نامه های خلق الساعه، مالیات، بهبود تعامل بانک مرکزی با شرکت های فولادی در زمینه ارز، تهاتر مطالبات و بدهی های میان واحدهای صنعتی و واحدهای دولتی.

 

 

مدیرعامل فولاد اقلید تصریح کرد: اگر برای این مشکلات و این تنش ها که تاب آوری صنعت فولاد را کاهش داده است، فکر چاره بودیم که رتبه هشتم جهانی تولید فولاد را در سال آینده به دست می آوریم، اگر نه کشور ایتالیا همین الان برای جایگاه دهمی ایران دندان تیز کرده و به زودی آن را از ما می گیرد.

 

وی با اشاره به رکورد زنی در اخذ ایزوهای 9001، 14001، 45001 و ایزوی IMS، افزود: بعد از رکورد زنی مهندسین این شرکت در راستای نصب هشت ستون 9.8 تنی با ارتفاع 18.5 متر ریفرمر با استفاده از یک جرثقیل در یک روز کاری با رعایت کلیه استانداردهای مرتبط با حوزه سلامت، ایمنی و محیط‌زیست ( (HSE در اخذ استانداردهای بین‌المللی نیز رکورد زدیم.

 

 

شریفی با اشاره به پیشرفت‌های پروژه احیا مستقیم فولاد اقلید و توجه به انرژی پایدار، محیط‌زیست و فولاد سبز، تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌هایی برای تأمین پایدار برق زمان بهره‌برداری، استفاده از پساب شهرستان اقلید به‌جای استفاده از آب‌های زیرزمینی و همچنین تعامل با جامعه علمی و دانشگاهی کشور ازجمله اتفاقات مهم دیگری است که در این پروژه رخ‌داده.

 

شرکت فولاد اقلید پارس در بهمن ‌ماه ۱۴۰۰ با سهام‌داری ۵۱ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ۳۰ درصدی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و ۱۹ درصدی شرکت بین‌ا‌لمللی مهندسی ایران (IRITEC) تاسیس شد. در ادامه مجوز احداث کارخانه آهن اسفنجی با ظرفیت تولید ۱٫۲ میلیون تن در سال توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در روز ۱۱ فروردین ‌ماه ۱۴۰۱ صادر شد. عملیات اجرایی این پروژه به‌ عنوان یکی از ۴۸ طرح پیشران پیشرفت اقتصادی کشور، مرداد ماه سال گذشته با انتخاب شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (IRITEC) به‌ عنوان پیمانکار (EPC) آغاز شد و ۱۰۰ هکتار زمین در اختیار این شرکت قرار گرفت. با گذشت حدود یک سال از زمان آغاز پروژه، در حال حاضر شاهد پیشرفت فیزیکی ۱۲ درصدی آن هستیم و به دنبال حمایت‌ها و همکاری‌های مسئولان اجرایی استان، کلیه مجوزهای زیربنایی لازم اعم از مجوزهای زیست‌محیطی، آب و برق زمان نصب و بهره‌برداری، احداث جاده دسترسی و… را دریافت کرده‌ایم. در همین راستا، ۴٫۵ کیلومتر دیوارکشی و هفت کیلومتر جاده دسترسی احداث‌شده و کارفرما، مشاور و پیمانکار پروژه در حال فعالیت در سایت‌های مختلف پروژه هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.